KonverentsidÜritusedUudised

EcoBalt 2023 edukas toimumine

By 26/10/2023 No Comments

Grupifoto Lennusadamas (foto: Arno Mikkor)

9-11.10.2023 toimus Tallinnas Keemilise Füüsika ja Biofüüsika Instituudi ning Tartu Ülikooli koostöös EcoBalti sarja 23. konverents – EcoBalt 2023. Umbes 200 osalejaga 21 riigist oli see piirkonna suur ökoloogia/keemia/materjaliteaduse sündmus.

Konverents tõi kokku ka paljude eesti laborite analüütilised keemikud, kes said konverentsi erinevatelt sessioonidelt kasulikku informatsiooni. Lisaks oli see hea võimalus jagada omavahel kogemusi ja luua sidemeid edasisteks kokkusaamisteks. Lisaks tunnustatud teadlastele oli konverentsil võimalus ka tudengitel esitada oma teadustööde tulemusi.

 

Dr Steve Ellison (foto: Arno Mikkor)

Konverentsi raames toimus ka Tartu Ülikooli (sh AKKI) juhtimisel erisessioon “Andmete kvaliteet keskkonnaanalüüsis”. Sessiooni kutsutud esinejad olid kaks metroloogia keemia “gurut” dr Steve Ellison LGC-st ja dr Bertil Magnusson Trollbokenist, kes juhtis ka järgmist arutelusessiooni.

Dr Steve Ellisoni ettekanne käsitles statistiliste meetodite rakendamist keemiliste ja bioloogiliste mõõtmistulemuste analüüsimisel. Ta on üks EURACHEM’i mõõtemääramatuse hindamise juhendi autoritest ja osaleb mitme rahvusvahelise keemia ja mõõtmise valdkonna komisjoni töös, nt IUPAC, ISO, CEN, ja BSI.

Dr Bertil Magnusson (foto: Arno Mikkor)

Dr Bertil Magnussoni ettekanne keskendus sellele, kuidas hinnata meetodite määramispiire ning määramatusi kasutades laboris igapäevaselt kogutud andmeid. Dr Magnussonil on samuti pikaaegne kogemus EURACHEM’is ning on mitmete juhendite autor, sh Nordtesti juhendite, millest juhend “Sisemine kvaliteedikontroll” on kättesaadav ka eestikeelsena.

 

 

 

Dr Riin Rebane (foto: Arno Mikkor)

Andmete kvaliteedi praktilisest kogemusest keskkonnanalüüsi laborites tegi ülevaate dr Riin Rebane Eesti Keskkonnauuringute Keskusest rääkidest erinevatest murekohtadest keskkonnanalüüsi meetodite valideerimisel ning samuti sellest, kuidas keskkonnaandmeid tõlgendada.

Aitäh kõigile korraldajatele ning osalejatele ning kohtumisteni!

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply